Lokalizacja
Bolesława Chrobrego 5
47-100 Strzelce Opolskie

w Strzelcach Opolskich

Wrocławskie ZOO i inne atrakcje

Katarzyna Ferdynus-Szłapa

opolskie

W dniach 20-21.08.2023 r. rodziny zastępcze z terenu Powiatu Strzeleckiego wzięły udział w dwudniowej wycieczce zorganizowanej przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Strzelcach Opolskich w ramach realizacji projektu unijnego „Bliżej rodziny i dziecka – wsparcie rodzin przeżywających problemy opiekuńczo-wychowawcze oraz wsparcie pieczy zastępczej – III edycja”. W wyjeździe udział wzięło ponad 90 osób, w tym rodzice zastępczy, dzieci umieszczone w pieczy zastępczej oraz dzieci biologiczne. Pierwszy dzień uczestnicy spędzili we wrocławskim ZOO i Afrykarium. Drugą atrakcją pierwszego dnia był wjazd na platformę widokową w słynnym Sky Tower. Dzięki pięknej aurze zwiedzający mogli z różnych stron podziwiać panoramę Wrocławia oraz wykonać pamiątkowe zdjęcia. Drugiego dnia wycieczki rodziny udały się na pieszą wycieczkę z przewodnikiem, który pokazał tylko niektóre wspaniałości tego pięknego miasta. Oczywiście nie zabrakło tzw. czasu wolnego na wrocławskim rynku gdzie można było zakupić pamiątki czy wypić kawę. Na zakończenie wyjazdu odbyły się warsztaty z psychologiem oraz animacje dla dzieci. Wszyscy uczestniczy mieli zapewniony transport oraz nocleg i wyżywienie. Nie zabrakło integracyjnych rozmów, nawiązania nowych kontaktów oraz wspomnień z poprzednich wyjazdów organizowanych przez Zespół ds. rodzinnej pieczy zastępczej przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Strzelcach Opolskich.

ENERGYLANDIA DLA RODZIN ZASTĘPCZYCH

Katarzyna Ferdynus-Szłapa

opolskie

W dniu 22.07.2023 r. odbyła się jednodniowa wycieczka do ENERGYLANDII dla rodzin zastępczych i dzieci w nich umieszczonych oraz dzieci biologicznych w ramach realizacji przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Strzelcach Opolskich projektu pn.: „Bliżej rodziny i dziecka – wsparcie rodzin przeżywających problemy opiekuńczo-wychowawcze oraz wsparcie pieczy zastępczej – III edycja” w ramach Osi VIII Integracja społeczna dla Działania 8.1 Dostęp do wysokiej jakości usług zdrowotnych i społecznych w zakresie wsparcia rodziny i pieczy zastępczej w ramach RPO WO 2014-2020. W wyjeździe wzięło udział prawie 100 osób w różnym wieku. Zabawa na terenie parku rozrywki trwała wiele godzin i każdy z uczestników znalazł dla siebie odpowiednią atrakcję. Jedni wybrali strefę wodną, inni natomiast korzystali ze zjazdów na wszelkiego rodzaju kolejkach górskich. Rodziny bardzo chętnie korzystają z wyjazdów organizowanych przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Strzelcach Opolskich z nadzieją na kolejne tego typu wydarzenia. Jest to doskonała okazja do tego aby rodziny mogły się integrować i nawiązywać wzajemne relacje na przyszłość.

Ferie zimowe dla rodzinnych form pieczy zastępczej - rok 2023

Katarzyna Ferdynus-Szłapa

opolskie

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Strzelcach Opolskich zorganizowało wyjazd dla rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka podczas minionych ferii zimowych. W dniach 12-14 lutego a następnie w dniach 19-21 lutego dwie grupy uczestników miały okazję wyjechać do Łodzi w ramach realizacji projektu unijnego „Bliżej rodziny i dziecka – wsparcie rodzin przeżywających problemy opiekuńczo-wychowawcze oraz wsparcie pieczy zastępczej – III edycja”. W sumie z wyjazdów skorzystało ponad 70 osób. Wycieczki skierowane były dla osób tworzących rodziny zastępcze spokrewnione, niezawodowe i zawodowe, a także dla osób prowadzących rodzinne domy dziecka oraz dla dzieci w nich umieszczonych i dzieci biologicznych. Wyjazdy miały na celu przede wszystkim integrację rodzinnych form pieczy zastępczej z terenu powiatu strzeleckiego jak również wsparcie uczestników poprzez udział w warsztatach z psychologiem. Młodsze dzieci uczestniczyły w zajęciach z animatorami tworząc przeróżne prace plastyczne oraz ciekawe budowle z klocków. Dla młodzieży zorganizowane były spotkania z psychologiem oraz zajęcia kreatywne. Wszyscy uczestnicy wycieczek mieli okazję pospacerować po słynnej łódzkiej ulicy Piotrkowskiej, na której znajduje się wiele ciekawych elementów charakterystycznych dla miasta, np. Pomnik Lampiarza, Ławeczka Tuwima, Fortepian Rubinsteina czy Fotel Jaracza. Jedną z atrakcji wyjazdu była możliwość zwiedzania Centrum Nauki i Techniki, które pełni edukacyjną rolę nie tylko dla dzieci, ale także dorosłych. Kolejną dużą atrakcją wyjazdu był Księży Młyn, czyli „największy zabytkowy kompleks fabryczny Łodzi, powstały w drugiej połowie XIX wieku na miejscu dawnej osady młyńskiej, należącej do miejscowego plebana”. Aby dotrzeć do tego miejsca należało przejść parkiem, który został przekształcony w świetlną krainę czarów bajkowej Alicji. Dodatkowo wszyscy uczestnicy mogli poczuć się jak w filmie „Kingsajz” przy ogromnym bucie, słuchawce telefonu czy talerzu ze sztućcami, które znajdują się przy Muzeum Kinematografii. Obok wejścia do Muzeum można spotkać również kota Filemona i Bonifacego. Uczestnicy wyjazdów wrócili bardzo zadowoleni z nadzieją na kolejne wyjazdy. W ramach podziękowań koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej otrzymali wyjątkowe podziękowania. Pierwsza grupa uczestników złożyła podpisy na pięknym rysunku stworzonym przez nastolatkę podczas zajęć kreatywnych, natomiast druga grupa uczestników wygenerowała specjalną kartę w Centrum Nauki i Techniki, która z podpisami wręczona została pracownikom PCPR jako podziękowanie za udany wyjazd.

W górskiej krainie po raz drugi

Katarzyna Ferdynus-Szłapa

opolskie

W dniach 26-30 sierpnia 2022 r. odbyła się wycieczka dla rodzin zastępczych i dzieci w nich umieszczonych. Był to drugi wyjazd wakacyjny, który odbył się dzięki pracy i zaangażowaniu koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Strzelcach Opolskich w ramach realizacji projektu pn.: „Bliżej rodziny i dziecka – wsparcie rodzin przeżywających problemy opiekuńczo-wychowawcze oraz wsparcie pieczy zastępczej – III edycja” w ramach Osi VIII Integracja społeczna dla Działania 8.1 Dostęp do wysokiej jakości usług zdrowotnych i społecznych w zakresie wsparcia rodziny i pieczy zastępczej w ramach RPO WO 2014-2020. W wyjeździe zorganizowanym przez firmę Almatur z Opola wzięło udział ponad 70 osób a w tym rodziny zastępcze spokrewnione, niezawodowe oraz zawodowe i prowadzący rodzinny dom dziecka.Program wycieczki był bardzo bogaty i zawierał elementy dla uczestników w każdym wieku. Dla dzieci i młodzieży największą atrakcją była wizyta w parku rozrywki Rabkoland gdzie czekało mnóstwo atrakcji w sześciu strefach tematycznych oraz pokazy miejscowych strażaków. Kolejną atrakcją była wizyta w Aquaparku w Zakopanem. Ponadto wszyscy uczestnicy zwiedzili Gubałówkę oraz słynne Krupówki w Zakopanem gdzie był czas aby kupić pamiątki i pospacerować w gronie swojej rodziny. Było ognisko integracyjne, warsztaty z tworzenia oscypka oraz wiele innych ciekawych spotkań, konkursów i zabaw. Uczestnicy zwiedzili m.in. Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej oraz Centrum Edukacji Przyrodniczej w Zakopanem oraz Izbę Regionalną w Murzasichlu. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Wadowic oraz wspólne delektowanie się słynną papieską kremówką. Rodziny zastępcze wykorzystały czas wycieczki na wspólną integrację i wymianę doświadczeń. Między dziećmi i młodzieżą nawiązały się nowe przyjaźnie, a dotychczasowe relacje umocniły się. Wszyscy uczestnicy wrócili zadowoleni i usatysfakcjonowani oraz chętni do kolejnych wyjazdów i imprez organizowanych przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Strzelcach Opolskich

W górskiej krainie z rodzinami zastępczymi

Katarzyna Ferdynus-Szłapa

opolskie

W dniach 06-10 lipca 2022 r. odbyła się wycieczka dla rodzin zastępczych i dzieci w nich umieszczonych. Wyjazd był możliwy dzięki pracy i zaangażowaniu koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Strzelcach Opolskich, którzy realizują projekt pn.: „Bliżej rodziny i dziecka – wsparcie rodzin przeżywających problemy opiekuńczo-wychowawcze oraz wsparcie pieczy zastępczej – III edycja” w ramach Osi VIII Integracja społeczna dla Działania 8.1 Dostęp do wysokiej jakości usług zdrowotnych i społecznych w zakresie wsparcia rodziny i pieczy zastępczej w ramach RPO WO 2014-2020. W wyjeździe zorganizowanym przez firmę Almatur z Opola wzięło udział ok. 40 osób a w tym rodziny zastępcze spokrewnione, niezawodowe oraz zawodowe i prowadzący rodzinny dom dziecka.Program wycieczki był bardzo bogaty i zawierał elementy dla uczestników w każdym wieku. Dla dzieci i młodzieży największą atrakcją była wizyta w Parku Rozrywki Rabkoland, gdzie czekało mnóstwo atrakcji w sześciu strefach tematycznych. Kiedy większość grupy bawiła się w parku rozrywki pozostali uczestnicy wzięli udział w pieszej wycieczce pod Zamkiem w Niedzicy a także w rejsie widokowym po Jeziorze Czorsztyńskim. Kolejnego dnia dzieci i młodzież wraz z opiekunami miały okazje skorzystać z Aquaparku w Zakopanem. Ponadto wszyscy uczestnicy zwiedzili Gubałówkę oraz słynne Krupówki w Zakopanem gdzie był czas aby kupić pamiątki i pospacerować w gronie swojej rodziny. Wieczorem wszyscy integrowali się przy ognisku. Podczas wyjazdu odbyły się spotkania z psychologiem i dietetykiem oraz prelekcja z pokazem robienia oscypków. Uczestnicy spotkań dowiedzieli się różnych ciekawych rzeczy, a kilkoro dzieci mogło własnoręcznie zrobić oscypek.Plan wycieczki zawierał również elementy zwiedzania z przewodnikiem, który zaprowadził uczestników wycieczki m.in. do Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej oraz do Centrum Edukacji Przyrodniczej. W drodze powrotnej do domu wszyscy uczestnicy wycieczki wzięli udział w prelekcji w Izbie Regionalnej w Murzasichlu. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Wadowic oraz wspólne delektowanie się słynną papieską kremówką.Rodziny zastępcze wykorzystały czas wycieczki na wspólną integrację i wymianę doświadczeń. Między dziećmi i młodzieżą nawiązały się nowe przyjaźnie, a dotychczasowe relacje umocniły się. Wszyscy uczestnicy wrócili zadowoleni i usatysfakcjonowani oraz chętni do kolejnych wyjazdów i imprez organizowanych przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Strzelcach Opolskich.